Jak radzić sobie z zazdrością w związku?

      

            Jak radzić sobie z zazdrością w związku?

Według psychologów ewolucyjnych natura obdarzyła nas uczuciem zazdrości, żebyśmy potrafili wyłapywać wszelkie sygnały świadczące o niewierności naszego partnera.
Zdaniem wielu antropologów, nie istnieją takie kultury, w których nie ma zazdrości.
Możemy także spotkać się z opinią, że jest ona oznaką prawdziwej miłości i zaangażowania.
Skoro zazdrość jest czymś naturalnym, a nawet pożądanym, dlaczego doprowadza ludzi do tak skrajnych zjawisk jak przemoc czy morderstwa?
Dlaczego potrafi zniszczyć nawet najbardziej harmonijny i szczęśliwy związek?  

Jak chronić się przed jej destrukcyjną stroną?
Co to jest w ogóle zazdrość? 
 Można powiedzieć, że jest to uczucie, w którym partner czyje się w zagrożeniu, pojawiającym się w wyniku dostrzeżenia przez człowieka ryzyka zakończenia jego związku lub zagrożenia utraty pozycji  Zazdrość jest jednocześnie interesująca jaki i straszna. Motywuje do twórczych działań, wzmacnia więzi międzyludzkie, ale gdy wymknie się spod kontroli, niszczy ludzi i związki, doprowadza do zbrodni.


DLACZEGO W  ZWIĄZKU POJAWIA SIĘ ZAZDROŚĆ?

Autor jednej z książek dotyczących właśnie tego aspektu dostrzegł cztery podstawowe czynniki wywołujące zazdrość:

-Niska ocena własnej wartości jako partnera
Występuje kiedy chcemy by partner został z nami i jednocześnie boimy się, iż nie jesteśmy wystarczająco dobrzy dla drugiej osoby.



-Uzależnianie samooceny od ocen partnera
Jest to często naturalna konsekwencja bycia w bliskim związku. W końcu zależy nam na opinii bliskiej osoby.

-Poczucie uzależnienia się od związku 
Czynnik ten występuje często, kiedy wydaje nam się, iż bardziej staramy się utrzymać związek, niż nasz ukochany/ukochana, boimy się, że nie poradzimy sobie bez drugiej osoby, czujemy przywiązanie i uzależnienie od bycia w stałej relacji.

-Wyłączność
Czyli sytuacja w której uważamy naszego partnera za własność, to pewne przekonanie, iż większość spraw możemy robić WYŁĄCZNIE z drugą połówką. Często dotyczy to stref seksualnym, lecz nie tylko.



Kiedy zazdrość zaczyna być niebezpieczna i trzeba zacząć nad nią pracować?
1.  Czytanie wiadomości, korespondencji, smsów czy maili partnera.
2.  Zbyt częste telefony i smsy do partnera 

Kiedy Twój chłopak idzie na piwo z kolegami to lepiej otwórz butelkę czerwonego wina, zrób sobie manicure, maseczkę, długa kąpiel i obejrzyj film, to o wiele lepsze, niż kontrola ile piw i w jakim lokalu już wypił Twój ukochany. Jeśli jednak Twoja kobieta idzie na szalony wypad z przyjaciółkami na miasto, ciesz się z możliwości obejrzenia meczu z kolegami w domu lub zrób dobry trening. ZAJMIJ SIĘ CZYMŚ.
3.  Traktowanie, każdego człowieka jako potencjalnego rywala/rywalkę.

Idąc ulicą widzisz, że jakaś ładna dziewczyna wertuje wzrokiem Twojego chłopaka? To nie powód do zazdrości, tylko do dumy!  Masz koło siebie kogoś kto wzbudza zainteresowanie innych. Ciesz się z tego i bądź duma, że on wybrał właśnie CIEBIE! Nie ją czy koleżankę z pracy. CIEBIE!

Komentarze